Heyecanla Beklenen ‘The Last of Us’ Dizisinin İlk Bölümündeki Birbirinden Önemli Ayrıntılar

HBO isimli platformda 15 Ocak 2023 tarihinde yayınlanmaya başlayan ve dünya çapında nam salmış bilgisayar oyunundan uyarlanan ‘The Last of Us’ın ilk bölümü yayınlandı. Eleştirmenlerin de şu sıralar tek odak noktası olan dizinin ilk bölümünü sizler için anlattık. Detaylar… 👇

Kaynak: https://screenrant.com/last-of-us-epi…

HBO’nun yepyeni dizisi ‘The Last of Us’ 15 Ocak 2023 tarihinde HBO isimli platformda yayınlanmaya başladı.

Yayınlandığı günden beri tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran dizi kısa zamanda gündeme oturmayı başardı.

IMDb platformunda da 9.5 puana ulaşan dizi, birçok eleştirmenin de ilgisini çekti.

Pazartesi günü yayınlanan ilk bölümüyle tüm izleyicilerin pür dikkat izlediği dizide de birçok ilginç ayrıntı bulunmakta!

Gelin bu ayrıntılara beraber bakalım… 👇

1. Ellie karakteri enfeksiyona karşı bağışıklığı olabilir mi?

Dizinin ilk dakikalarında Tess ve Joel, Ellie’nin Marlene için neden bu kadar önemli olduğunu bilmemektedir. İlk bölümün sonunda Cordyceps’ten enfekte olduğuna dair bulgulara sahip olup olmadığını görmek için Ellie bir tarama testinden geçiyor. Burada da cihazın kırmızı yandığını ve Ellie’nin aslında enfekte olduğunu öğreniyoruz. Ufak bir panikten sonra, Ellie Joel’e ısırıldığını gösteriyor ve üç haftadır bu şekilde dolaştığını söylüyor. Enfeksiyonun anında etkisini gösterdiğini düşünürsek bu durum biraz imkansız gibi!

Bu nedenle Ellie karakteri gerçekten enfeksiyona karşı bağışıklık kazanmış olabilir!

Marlene, Ellie’yi güvende tutmaya çalışırken Joel ve Tess onu şehirden kaçırmaya çalışıyorlar. Tıpkı oyundaki gibi!

2. Joel ve Tess, Ellie’yi nereye götürüyorlar?

Marlene, Joel ve Tess’i Ellie’yi şehirden kaçırmaları için tutmuştu. Bu esnada yaşanan arbededen dolayı yaralanan Marlene, Joel ve Tess’in Ellie’yi Boston’daki karantina bölgesinden çıkarmasına sebep oldu. Normal şartlarda Marlene’in takımıyla birlikte Massachusetts’e gitmeleri gerekiyordu. Sonrasında Marlene’in takımı ‘The Fireflies, Ellie’yi batıya doğru götüreceklerdi ve bu enfeksiyonun tedavisini bulacaklardı.

3. Radyoda çalan ‘Never Let Me Down Again’ şarkısının anlamı ne?

Son sahnelerde Joel’in radyosunda çalan bu şarkı Frank ve Bill karakterlerine adeta bir mesaj niteliğinde. Depeche Mode isimli bir grup tarafından söylenen bu şarkı Ellie’nin Joel’i kandırması ve Bill ve Frank’ın başına gelen tehlikeler hakkında nötr kalmasıydı. Şarkının Türkçesi de ‘Bana Bir Daha İhanet Etme’ anlamına geliyor. Joel sonrasında tıpkı oyundaki gibi Bill ve Frank’ın kaldığı yere gidecek ve başına birçok tehlike açacak. Şarkının sözlerinde de tam olarak bu ima edilmiş desek yanılmayız!

Şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz:

4. Tommy nerede? Başına neler geldi?

Dizi içerisinde 2023 yılına geçiş yapıldığında Joel, Tommy’nin nerede olduğunu bulmaya çalışıyor. 2003 yılında Tommy ve Joel birlikte çalışmışlar ve Tommy, Sarah’ın kaçması için Joel’e yardım etmişti. Fakat 2023 yılına gelindiğinde Tommy’den eser yok. Joel ve Tommy kulede az buz iletişim halindeyken Tommy’den artık ses soluk çıkmıyor ve Joel artık şüphelenmeye başlıyor.

İlk bölüm izleyicilere birçok ipucu veriyor!

İlk bölümde Tommy’nin nerede olduğu ve başına neler geldiği hakkında birkaç ipucu var. Joel’in Marlene ile karşılaştığı sahnede Joel’in ‘Bunun sebebi sensin. İki kardeşi birbirine düşman ettin!’ dediği görülüyor. Tommy’nin eskiden Marlene’in The Fireflies takımında olduğu tahmin edilebilir. Fakat Joel buna tamamen karşı çıkmış gibi görünüyor!

5. Oyun ve dizinin ilk bölümü arasındaki farklar neler?

Oyundaki senaryo dizinin ilk bölümünde aynen korunmuş. Zaman kavramında bazı değişiklikler olsa da hikayenin gidişatında çok bir farklılık yok. Örneğin oyunda 2013-2033 yıllarını görürken dizide 2003-2023 tarihlerini görüyoruz. Bunun yanı sıra açılış sahnesindeki pandeminin açığa çıkış sahnesinde seyirciye daha açık ve net mesajlar verilmiş.

Joel’in hayatı daha da detaylı anlatılmış.

Sarah karakteri oyundakine göre çok daha ön planda görülüyor. Joel’in Boston’da yaşadığı şeyler kişisel hayatı da daha çok ön planda tutulmuş. Dizideki dünyaya eklenen detaylar hikayenin gidişatını bozmamış ve bu sayede de ilk bölümün oyuna tamamen sadık kalındığını söyleyebiliriz.

Siz dizinin ilk bölümünü nasıl buldunuz? Haydi yorumlara!

Yorum yapın