Kaban ve mont arasındaki fark nedir? Kaban mı daha iyi mont mu?

Kış sezonunun temel parçalarından biri olan dış giyim ürünleri arasından seçim yaparken birçok faktörü göz önünde bulunduruyoruz. Hem sıcak tutacak hem de rahat hareket imkanı sunacak dış giyim ürünlerinden kaban ve mont çoğu kişi tarafından karıştırılıyor. Peki kaban ve mont arasındaki fark nedir? Kaban mı daha iyi mont mu? İşte detaylar…

Tazelenen doğa ve huzur dolu bir atmosferin yanı sıra soğuk havaları da beraberinde getiren kış mevsiminde, her detayın sıcacık hissettirmesine özen gösteriyoruz. Bu dönemde yün battaniyeler, kalın perdeler, koyu renkli nevresim takımları gibi kış mevsimine uygun birçok unsur ev dekorasyonunda popülerlik kazanırken moda trendlerinde de ‘kış’ teması ön plana çıkıyor. Özellikle dış giyim ürünlerindeki çeşitliliği düşünürsek üşümeden şık olmak kimi zaman zor olabiliyor. Bugünlerde “Kaban mı mont mu almalıyım?” sorusu sizin de aklınızı kurcalıyorsa hiç endişelenmeyin! Gelin kaban ve mont arasındaki farkları birlikte adım adım inceleyelim. 

  • KABAN NEDİR?

Arapça ‘kaba’ sözcüğünden türetilen ve kalın kumaştan yapılan giysi anlamını taşıyan kaban, kış aylarının vazgeçilmez dış giyim parçalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Beli kuşaklı, fermuarlı, yırtmaç detaylı ya da düğmeli gibi birçok özellikle tasarlanan kabanlar, birçok renk, desen ve formda piyasada kendine yer bulmaktadır.

Kaban nedir?

Suni kürk, kaşe ve pamuk gibi kumaşlardan üretilebilen kabanlar genellikle palto ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Kaban ve palto görünüm olarak birebir aynı olsa da paltolar kabanlardan daha uzun ve daha kalın yapıdadır. Kabanları hem kış hem de sonbahar mevsiminde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Kaban özellikleri

  • MONT NEDİR?

Spor giyimin önemli bir parçası olan mont, aslında bir ceket türüdür. Amerikan pilot ceketi ve polis ceketiyle büyük oranda benzerlik gösteren montlar, gündelik giyimde rahatlıkla tercih edilebilir. Kumaştan ya da deriden üretilebilen montlar genellikle kemerli ve cepli olarak tasarlanmaktadır.

Mont nedir?

Hem kış hem de sonbahar mevsiminde tercih edilen montlar özellikle ‘şişme mont’ ismiyle büyük rağbet görmektedir. Kalça hizasında veya daha uzun olabilen montlar içerdiği malzemelerden dolayı kaşe kabanlara oranla daha hafi bir yapıdadır. 

Mont özellikleri

KABAN VE MONT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kaban, palto ve mont terimleri birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Oysa ki her birinin malzemesi, formu ve kullanım amacı tamamen farklıdır. İşte kaban ve mont arasındaki belli başlı farklar şu şekildedir:

  1. Montlar kabanlara oranla daha uygun fiyatlı olabilmektedir.
  2. Kabanlarda genellikle kapüşon bulunmamakla beraber birçok mont türünde kapüşon özelliğine rastlanmaktadır.
  3. Kabanlar daha uzun formda tasarlanmakla beraber montlar genellikle bel hizasında olacak şekilde üretilmektedir.
  4. Montlar genellikle unisex ürün olarak üretildiği için bedeni uyduğu sürece hem erkek hem de kadın tarafından kullanılabilir. Ancak kadınlar için üretilen kabanları erkeklerin giymesi mümkün değildir.

Kaban ve mont arasındaki farklar

Yorum yapın